Engine Piston Set Wiseco KE114M845AP for BMW M50B25 84.50mm Bore - 38.20mm CH -1.50 CC
Wiseco
On demand
Wiseco BMW M50B25 Piston Set, 84.50 mm Bore, 38.20 mm Compression Height, 0.866 in. Pin Diameter, European, Set of 6.
- Engineered, forged, and machined in the USA from 2618 aluminum for improved tensile strength
- ArmorGlide® Skirt Coating: seizure resistant, friction reduction, and quieter operation
- Fully machined crown features
- Precision ring grooves, anti-detonation groove, and additional ring seal improving features
- Forced pin oiling
- Designed and built to withstand heavy to severe duty performance applications
| Product Series |
Professional |
|---|---|
| Bore Diameter |
84.50 MM |
| Compression Height |
38.20 MM |
| Piston Volume |
-1.50 CC |
| Piston Material |
2618 |
| Skirt Coating |
Yes |
| Forging Type |
Strutted |
| Piston Quantity |
6 |
| Ring Set Included |
Yes |
| Top Compression Ring Thickness |
1.0 MM |
| Second Compression Ring Thickness |
1.2 MM |
| Oil Ring Thickness |
2.8 MM |
| Wrist Pin Included |
| Wrist Pin Material |
5115 |
| Wrist Pin Outer Diameter |
0.866 IN |
| Engine Detail |
BMW M50B25 2.5L |
| Product Type |
Engine Piston Set |
More Information
| Manufacturer |
Wiseco
|---|---|
| Brand | BMW |
| Piston size | 84.50mm |